Három hete nálam van Kešů kisöccsének a számítógépe, merthogy nem működött. Szétszedtem, és alkatrészek cserélgetésével kizárásos alapon rájöttem, hogy rosz az alaplap. Ez elég meglepő, merthogy egy Intel alaplapról van szó, de hát ez van ha az ember szándékosan megbízható(nak mondott) cuccot vesz. Mindegy, nem az én vasam. Kibeleztem a gépből a RAM-okat, bedobtam őket az enyémbe (véletlenül pont ugyanaz a típus), lett 4-ből máris 8GB, processzor itt van valahol az asztalom 2 méteres környékén az alaplappal elmentem az üzlet egyik kirendeltségéhez, beadtam reklamációra. Addig is “élvezem”, hogy még egy ládával több van itthon, illetve azt, hogy kicsit több a RAM a gépben. Azaz nem is. Nem hogy nem tapasztaltam javulást, de még kicsit romlott is a helyzet. Nem érezhetően, de kicsit lassabban indult a gép, illetve szaggattak a videók is az interneten. Ha egy HD felbontású filmet néztem, az időnként képes volt 20fps környékére lemenni, ami idáig nem szokott előfordulni. Nem értettem, de arra gyanakodtam, hogy valamiért a 64-bites Vista egy olyan gyengécske processzor mellett mint az enyém nem tud megbirkózni a sok memória kezelésével, címzésével, vagy valami ilyesmi. Nem tűnt logikusnak, de tény, hogy a gép nem ment úgy ahogy megszoktam, sőt, annyira nem, hogy elkezdtem valami erősebbet keresni. Az verte ki a biztosítékot, amikor egy fotózásról hazaérve el akartam küldeni pár képet az egyik helyi bulvárlap szerkesztőségébe és a RAW fotók  megjelenítése is már maga volt az örökkévalóság, nemhogy azok átkonvertálása JPEG-be. Betudtam a dolgot annak, hogy amióta D70 helyett D700-ast használok mindig éjszaka konvertáltam, de ez akkor is túlságosan lassúnak tűnt. Na és most már tudom, hogy hol a bibi.
Próbálkoztam ma egy kis BIOS frissítéssel és valahogy furcsa volt a gépem. DOS-ban majdnem lefagyott és egyszer még a BIOS-ból is kidobott. Először nem volt furcsa, mert amikor a BISO-ban matatok, meg szoktam mindig buherálni kicsit a processzor beállításait is, de most lefele korrigáltam, szóval illet volna nem lefagynia a gépnek. Kicsit tökölődtem még vele, aztán rájöttem. Nem forgott a ventilátor, a processzor 96°C-os hőmérsékletet mutatott. Mondom hátha csak nem méri jól, de a kikapcsolás után is két perccel még forró volt a hűtőborda, annyira, hogy megégettem az ujjamat rajta. Ventilátor vezetékét bedugtam a helyére, a gépet bekapcsoltam, a ventilátor azonnal felbúgott, hogy visszahűtse a vasat maga alatt kicsit normálisabb hőmérsékletre. Úgy néz ki, hogy minden okés. És hogy mi köze volt ennek gép lassúságához? Be volt kapcsolva a SpeedStepping, ami azt jelenti, hogy ha nincs rá igény, akkor automatikusan csökkenti a gép a processzor feszültségét és működési frekvenciáját. Úgy néz ki, hogy magas hőterhelés esetében hasonlóan járt el az alaplap. Nem tudom, hogy meddig működtem volna így, de ha nem akarok BIOS-t frissíteni akkor még jó ideig. Magamat ismerve 2-3 héten belül elfogyott volna a türelmem és egy teljesen felesleges rendszer újratelepítés lett volna  a vége a dolognak, el sem akarom képzelni, hogy miként szidtam volna a gépet azután.
Ja, ha már itt tartunk. Van valakinek tapasztalata MSI 975X Platinum PowerUp Edition alaplappal? Érdekelne két dolog:

  1. Miként tudok benne floppy meghajtó nélkül BIOS-t frissíteni? USB kulcsról nem jártam sikerrel.
  2. Be tudom valamiképpen állítani a 8x multipikátort jelenlegi 10-es szorzós processzoromon (Intel E2180) BIOS-ban, vagy szoftveres úton?
Egy hozzászólás “CPU: FAN 0rpm, Temperature 96°C”
  1. T szerint:

    eleg durva dolog … ugy nez ki magasabb lett a die-temperature AthlonXP idejetol (ami 85 fok volt es 100 a mobile verzionak)

    Valasz 1-re … amikor Neroval egetsz, ott lehet emulalni floppyt (legalabbis regebben lehetett), ajanlom kiprobalni.

  2.  
Itt és most! A vélemény szent, a hozzászólás szabad!